Çözüm Merkezi

Yeni Nesil Ödeme Sisteminin Etkileri

blog-image

Yeni Nesil Ödeme Sisteminin Etkileri

Bu yazıda özellikle hızlı servis (fast food) işletmelerinin yeni nesil ödeme sistemiyle yaşadıkları değişime değineceğiz. Oldukça uzun bir deneyime sahip olan hızlı servis (fast food) restoran işletmeciliği günümüzde köklü bir değişim geçirmektedir. Müşterilerine talep ettikleri gıdayı hızlı bir şekilde servis etme anlayışı üzerine kurulmuş olan hızlı servis restoranları, teknolojik çözümlerin yarattığı hızlı ve kolay çözüm faydalarından yararlanmak üzere kendilerine uygun olan teknolojik çözümleri uygulamaya başlıyorlar.
Kredi kartı ya da banka kartı gibi çözümler bugüne kadar hızlı servis restoranlarının hızına fayda sağlamış olsa da, işlerini hızlandırmak isteyen işletmeciler ödeme sistemleri konusunda yeni arayışlara girmişlerdir. Yeni ödeme yöntemleri arasında temassız kart, kartsız alışveriş ve bulut tabanlı ödemeler gibi seçenekler bulunuyor.

 

Temassız Ödeme Seçenekleri

Temassız ödeme yöntemleri hem hız hem de güvenlik açısından işletmecilerin özellikle tercih ettiği bir ödeme yöntemidir. Müşteriler kartlarını POS cihazının üzerinde birkaç saniye beklettikten sonra ödeme işlemi gerçekleşir. İşlemin tamamlanması için PIN veya imza girişi yapmaya dahi gerek kalmaz. Kişisel bilgilerin gizlenmesi ve her türlü güvenlik problemine karşı temassız ödeme yöntemleri birden çok güvenlik önlemine sahiptir. Temassız ödeme sistemlerini kullanmaya başlayan işletmeler, müşterilerine daha hızlı servis sunarken ödeme noktasında yaşanacak yavaşlamaları önleyebilecektir.

 

Çevrim İçi Ödeme

Müşterinin ödeme yapma esnasında fiziksel bir kartın varlığına ihtiyaç duymayacağı; bunun yerine, mobil cihazlar ya da çevrim içi yöntemleri tercih edebileceği kartsız alışveriş seçeneklerinde, kredi kartı bilgileri internet, mobil cihaz ya da farklı bir çevrim içi yöntem ile restorana aktarılır. Hızlı servis restoran senaryolarını düşündüğümüzde, restorana gitmeden internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden siparişini veren ve ödemesini yapan, restorana ulaştığı anda da hazırlanmış olan siparişini alıp evine dönen bir müşteri için böylesi teknolojik bir çözüm restoranın tercih edilme olasılığını oldukça arttırmaktadır. Zamanı kısıtlı olan müşterilerini memnun etmek isteyen işletmeciler için kartsız alışveriş yöntemi uygulanabilir bir seçenek olarak önem kazanmaktadır.

 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
Restoran Konseptinize Karar Verin
recent-post-image
Restoranlarda Gıda İsrafı
recent-post-image
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

Taglar

  • QR
  • QR kod
  • QR menü
  • menü
  • restoran
  • restoran otomasyonu
  • kafe
  • kafe otomasyonu
  • temassız
  • temassız ödeme

QR Menü Demosunu İncele

MenüFiks QR Menü; kafe, restoran ve oteller için geliştirdiğimiz yeni nesil karekod QR Menü Sistemi ile menünüzü dijital ortama taşıyarak ürünlerinizi müşterilerinizin mobil cihazlarda detaylı olarak tanıtabilirsiniz. Uygulama indirmeden yalnızca masadaki QR kodu okutarak müşteriler menüye kendi akıllı telefonlarından ulaşır.