Çözüm Merkezi

Restoranlarda Gıda İsrafı

blog-image

Dünyada insan nüfusunun büyük çoğunluğu açıklık sınırının altında kalırken; restoranlarda tonlarca gıda, atık ve kayıp olarak israf ediliyor. Gıda atıkları ve kayıpları konusunda oluşturulan stratejiler, işletmelerin gelecekteki finansal durumuna ve itibarına katkı sağlamaktadır. Daha fazla kâr elde etmek ve sektör rekabetine liderlik etmek isteyen işletmeler gıda israfı konusunda çözüm üretme çalışmaları yapmaktadırlar. Birçok işletme ise gıda atıklarını azaltma konusunda herhangi bir çalışma yürütmüyor, çünkü bunu rakiplerinin önüne geçmek için bir fırsat olduğunu fark etmiyor. Peki, işletmelerin gıda atığı konusunda ciddiye almadıkları noktalar neler?

“Atık Gıda Farkındalığı”

Restoranların mutfaklarında ki çalışmalar çoğunlukla yoğunluk ve stres altında gerçekleştirilebiliyor. Bu çalışma şartlarının yarattığı baskı altında personel, çalışma esnasında yaratılan gıda atığı seviyesinin farkına varmıyor. Çok fazla yemek hazırlandığı için pişirme hatası ve müşteri tercihi sebepleriyle atık oluşmasını normal olarak değerlendiriyorlar. Fakat bu durumlar doğru bir değerlendirmeyle atık oluşumunun olduğunu göstermektedir.

“Satışı Yapılan Yiyecek Atık Değildir”

Restoran sahipleri ve personelleri, satışı yapılan yemeklerin israf edilmesinin onların kontrolü dâhilinde olmadığını, bunun işletmelerine herhangi bir etkisinin olmadığı düşüncesini benimsemektedirler. Oysa satışı yapılmış yiyeceklerin de israfı mutfak masrafına olumsuz etkisi vardır. Ayrıca satışı yapılan yemeğin hazırlanması süresi de kayıp olarak yansımaktadır. Yani yiyecek satılmış olsa da arta kalan gıda aslında işletme için zarardır. Atık gıdaların tasarrufuna yönelik çözümler üretmek işletmenizin kârını artırır.

“En Büyük Atık Zararı, Açık Büfe”

Açık büfe hizmeti sunan birçok işletme mevcut. Restoran işletmeleri açık büfeye rağbetin bu kadar fazla olmasından dolayı gıda israfını azaltmanın da mümkün olmadığını savunuyorlar. Ama aslında bu yanlış olan bir yargıdır. Açık büfede sunduğunuz yiyeceklerin porsiyonlarını küçülterek ve daha az miktarda yiyecek koyup bittikçe eklemeler yaparak hem birbirinden farklı lezzetleri açık büfe ilgililerine sunabilir hem de gıda israfını çözüme kavuşturabilirsiniz.

“Gıda İsrafı Önlenemez”

İşletmeler gıda atıklarının önlenemez olduğunu kabullenmişlerdir. Fakat bu konuda yanılgıya düşmüşlerdir. İsrafı önlenen her bir atık işletme için önem kazanmaktadır. Önemli olan önlenebilir gıda atıklarına odaklanmaktır. İşletmenizde hangi gıdaların israfa neden olduğunu tespit edebilirseniz, mutfağınızın çalışma biçimine ona göre yön verebilirsiniz.

“Atık Gıdanın Maddi Bir Zararı Yok”

Restoran işletme sahipleri, atık gıdaların maddi bir zarar yaratmadığı yanılgısındadırlar. Fakat yemek atıkları işletmeler için gizli bir maddi zarar doğurmaktadır. Çünkü malzemeye verilen paranın yanında atılan yemek için harcanan süre, emek, elektrik ve gaz masrafları da var. Yani aslında atık gıdaların tespitini doğru yaparak restoranınızın giderlerini de azaltabilirsiniz.

“Atık Gıda Önemli Bir Detay Değildir”

Restoran sahipleri bu konunun üzerinde durmanın vakit kaybı olduğunu ve bunların işletmelerine olumlu bir etkisinin olmayacağını düşünüyor. Fakat bu konuda hataya düşmektedirler. Çünkü bugün mutfaklarında atılan yemeklere odaklanan kişiler aslında yarın için bu israfı önlemeye yönelik atılımda bulunup işletmelerini öne taşıyorlar.

 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
Restoran Konseptinize Karar Verin
recent-post-image
Restoranlarda Gıda İsrafı
recent-post-image
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

Taglar

 • QR
 • QR kod
 • QR menü
 • menü
 • restoran
 • restoran otomasyonu
 • kafe
 • kafe otomasyonu
 • atık
 • gıda
 • gıda israfı
 • atık gıda
 • israf çözümü

QR Menü Demosunu İncele

MenüFiks QR Menü; kafe, restoran ve oteller için geliştirdiğimiz yeni nesil karekod QR Menü Sistemi ile menünüzü dijital ortama taşıyarak ürünlerinizi müşterilerinizin mobil cihazlarda detaylı olarak tanıtabilirsiniz. Uygulama indirmeden yalnızca masadaki QR kodu okutarak müşteriler menüye kendi akıllı telefonlarından ulaşır.