Çözüm Merkezi

Restoran Konseptinize Karar Verin

blog-image

Tüketici alışkanlıklarının detaylı analizinin sonucunda edinilen bilgiler doğrultusunda sektör konumunun hedeflenmesi ile ilgili karar alındıktan sonra diğer önemli detay restoranın hangi konseptte hizmet sunacağıdır. Restoranınızın hedeflenen müşteri kitlesi için hangi konseptin en uygun yapıya sahip olduğuna karar vermelisiniz.

Restoranlar hızlı servis (fast food), orta düzey ve üst düzey restoranlar olmak üzere 3 ana kategoride ele alınmaktadır:

 • Hızlı servis sunan restoranlarda daha uygun fiyatlı ve hızlı servis sunulabilen dar bir menü bulunmaktadır. Fast-food restoranlar genellikle hamburger, tavuk, sandviç, pizza, deniz ürünleri ve yöresel yiyecekler sunarlar.
 • Orta düzey restoranlar fast-food ve lüks restoranlar arasında bulunmaktadır. Menüleri daha fazla seçenek sunarken, fiyatları bir miktar daha yüksektir. Orta düzey restoranlarda servis farklılığı gözlenmektedir. Bu restoranların bir kısmı self servis sağlarken, bir kısmı masaya servis hizmeti sunmaktadırlar.
 • Üst düzey restoranlar self servis sunmazlar, tamamen masaya servis hizmeti sağlarlar. Yemeklerde fiyata değil kaliteye öncelik vermişlerdir ve tabii ki fiyatlarda buna göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda kaliteli bir mekan düzenlemesine de sahiplerdir.

 

Müşteriler bir restoranı ziyaret ettiklerinde kendi yemek zevklerine uygun bir konsept aramaktadırlar ve beklentinin dışında sürprizlerle karşılaşmaktan memnun olmazlar. İsmiyle, dekorasyonuyla ailelere hitap ettiği düşünülen bir restoran beklerken, kendilerini resmi, beklentinin çok zıttı fiyatlara ve menüye sahip bir mekânda buldukları zaman, bu sürpriz o restorana gitme fikrinde değişime sebep olacaktır. Restoran konseptinin belirlenmesi işletmecilere, müşterilerin beklentilerini ve isteklerini belirlemede haliyle tercih edilme oranlarında katkı sağlayacaktır. En popüler restoran konseptlerini sizler için derledik:

 • Deniz Ürünleri: Bu restoranlar genellikle kızarmış deniz ürünlerini barındıran kısıtlı seçenekler sunarlar. Orta ya da üst düzey deniz ürünleri restoranları ise daha özel hazırlama aşamalarından geçen geniş seçenekler sunarlar. Deniz ürünlerinin sürekli değişen fiyatları ve birçok balık çeşidinin sezonluk olması nedeniyle bu konsept risk barındırmaktadır. Ayrıca deniz ürünlerinin tazeliğine ve işletmenin kalite standartlarına uygun olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Tedarikçinizin sunduğu ürünlerden memnun değilseniz, müşterileriniz de memnun olmayacaktır.
 • Steakhouse: Son yıllarda yaygınlaşan steakhouse’lar genellikle orta ve üst düzey restoran kategorisine giren bir konsepttir. Orta düzey steakhouse’lar genellikle rahat bir mekan düzenlemesine sahip ailelerin tercih ettiği mekanlardır. Üst düzey steakhouse’lar ise daha resmi bir atmosfer ve daha kaliteli etle hizmet sunar. Bu tarz steakhouse’lar daha yüksek fiyatlara sahip olan, konuklarına kendilerini özel hissetmelerini sağlayan, ayrıca hedef kitlesi daha çok üst düzey misafirlerden oluşan özel mekanlardır.
 • Aile Restoranları: Bu tür işletmeler aileleri hedef alan işletmelerdir. Makul fiyatlara sahip olması nedeniyle ileri yaş gruplar tarafından da genellikle tercih edilmektedirler. Aile restoranlarındaki fiyatlar fast-food tarzı restoranlara göre biraz daha yüksek olma eğilimindedir, masaya servis yapmalarıyla bu durumu telafi etmektedirler.
 • Etnik Restoranlar: İtalyan, Çin ve Meksika restoranları en çok rağbet gören etnik restoranlardandır. Bunlar dışında Hint, İngiliz, Kore, Alman, Japon, Akdeniz ve Vietnam yemekleri konseptiyle kurulan etnik restoranlar da ilgi görmektedir. Bu tarz bir konseptin farklı kültürlere olan ilginin yoğun olduğu bölgelerde açılmasının mantıklı ve karlı olduğu söylenebilir.
 • Kahve evi: Kahve dünyanın en popüler içeceğidir. Popüler bir içecek olmasının ötesinde, insanlar arkadaşlarıyla sohbet etmek, bir şeyler atıştırmak, güne zinde başlamak amacıyla sık sık kahve evlerini ziyaret etmektedir. Kahve ve espresso içeceklerinin hazırlanmasında yüzde 95 oranında su kullanıldığından bu içeceklerin kar marjları çok yüksektir. Bu konsept içerisinde kahve yanı sıra, espresso bazlı içecekler (cappuccino, latte, vb), çeşitli çaylar, meyve suları, tatlılar, kekler ve hatta kavrulmuş kahve çekirdeğinin dahi satışı yapılabilmektedir.
 • Fırın: Alışveriş merkezlerinde ve süper marketlerin ekmek ürünleri satışıyla ortaya çıkan mağaza fırıncılığı, neredeyse klasik fırınların kaybolmalarına neden olmuştur. Fırınlar bugün kekler, çörekler, simit ve sandviçlerin yanında sıcak içecekler, hatta sıcak mezeler ve tam yemek menüleri sunmaktadır.

 

Yeni bir konseptle restoran açmayı planlıyorsanız, öncelikle hangi konseptte hizmet vereceğinizi kararlaştırmalısınız. Yiyecek servisi sektöründeki konseptler birbirlerine benzer görünse de, esasında hepsinin işletimi ve detayları birbirinden ayrılmaktadır. Bu nedenle işletme açma fikrinde olanlar, restoran konseptleri arasında kendi bilgi ve donanımlarına, deneyimlerine en uygun konsepti seçmelidirler.

 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
Restoran Konseptinize Karar Verin
recent-post-image
Restoranlarda Gıda İsrafı
recent-post-image
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

Taglar

 • QR
 • QR kod
 • QR menü
 • menü
 • restoran
 • restoran otomasyonu
 • kafe
 • kafe otomasyonu
 • e-adisyon
 • adisyon
 • fiş
 • restoran konsept
 • restoran fikri
 • restoran açmak

QR Menü Demosunu İncele

MenüFiks QR Menü; kafe, restoran ve oteller için geliştirdiğimiz yeni nesil karekod QR Menü Sistemi ile menünüzü dijital ortama taşıyarak ürünlerinizi müşterilerinizin mobil cihazlarda detaylı olarak tanıtabilirsiniz. Uygulama indirmeden yalnızca masadaki QR kodu okutarak müşteriler menüye kendi akıllı telefonlarından ulaşır.