Çözüm Merkezi

Restoran Açmanın Temelleri Nedir?

blog-image

Restoran Açmanın Temelleri Nedir?

 

Restoran sahibi olmak için güzel yemek yapmak yeterli midir?

Tabii ki Hayır!

 

Restoran açmak için önce şu temel soruları yanıtlıyor olmak gerekiyor.

 

Sürekli olarak büyük miktarlarda yemek yapabilir misiniz ?

Başarılı bir restoran çıkardıkları yemek miktarı ne olursa olsun lezzetinden ve kalitesinden taviz vermeden devamlılık gösterebilmelidir.

Restoranınızda müşterilerle sıcak bir iletişim kurabilir misiniz?

İyi bir işletmeci o an keyfi yerinde olmasa da müşterilerine daima gülümseyip sürekli müşteriler tutabilmelisiniz

Restoranınız kara geçene kadar mevcut olan birikiminizden harcamalar yapmanız gerekecek buna hazır mısınız?

Bu sorulara cevabınız evet ise, gelelim restoran açmanın mali kısmına. Restoran açmanın maliyeti açacağınız mekanın özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Rakamlar yerine yüzdelerle konuşacak olursak. Mekanınızı işletmek için 4 ana maliyet kaleminiz olacak.

 

Rakamları şu şekilde listeleyebiliriz;

Kira Maliyeti : %15

Yiyecek İçecek Maliyeti : % 25

Çalışanların Maliyeti : %30

Diğer Maliyetler : %5

 

Bu rakamları tutturduğunuzda kar etmek için elinizde %25 kalıyor. Maliyet kalemlerinin her zaman artma eğiliminde olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Tabii diğer önemli bir konu da ilk yatırım maliyeti. Dekorasyon, araç-gereç (mutfak ekipmanları, tabak, çanak, üniformalar, sarf malzemeleri), donanım ve cihazlar (güvenlik kamerası, yazar kasa, restoran yazılımı), depozito, devir ücreti, almanız gereken sağlık denetim belgeleri ve içkili mekansa içki ruhsatlarının maliyeti de olacaktır. İlk yatırım maliyetinizin 2-3 aylık ciro beklentinizi aşmamasına özen gösterin.

Unutmayın ülkemizde açılan her on işletmeden dokuzu ilk yılın içinde kapanmaktadır. Onda birlik dilime girmeniz önem kazanıyor. Bunun için ilk yatırım maliyetinizi mümkün olduğunca düşük tumaya çalışın. Pahalı kalemlere para yatırmadan önce iyi araştırma yapın. Örneğin restoran otomasyon yazılımı alırken tek seferde büyük rakamlar ödemek yerine Menufiks gibi istediğiniz paketi seçerek extra ödemeler yapmayacağınız yeni nesil sistemleri tercih edebilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
Restoran Konseptinize Karar Verin
recent-post-image
Restoranlarda Gıda İsrafı
recent-post-image
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

Taglar

  • QR
  • QR kod
  • QR menü
  • menü
  • restoran
  • restoran otomasyonu
  • kafe
  • kafe otomasyonu

QR Menü Demosunu İncele

MenüFiks QR Menü; kafe, restoran ve oteller için geliştirdiğimiz yeni nesil karekod QR Menü Sistemi ile menünüzü dijital ortama taşıyarak ürünlerinizi müşterilerinizin mobil cihazlarda detaylı olarak tanıtabilirsiniz. Uygulama indirmeden yalnızca masadaki QR kodu okutarak müşteriler menüye kendi akıllı telefonlarından ulaşır.