Çözüm Merkezi

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

blog-image

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

Kullanıcıların şahsi verilerinin korunması ve tanıtım amacıyla gönderilen iletilerin sınırlandırılması, son dönemde dijital dünyanın üzerine en çok durduğu konulardan biridir. Bu amaçla, yapılan kapsamlı yasal düzenlemeler doğrultusunda, şirketler tarafından daha önce iletişim bilgileri alınan tüketicilere gönderdikleri iletilerin sistematik bir şekilde kontrol edilmesi, tüketicilerin de kendilerine hangi yollarla ulaşılmasını tercih ettiğini belirtmesi mümkün kılınıyor. İleti Yönetim Sistemi (İYS), temelde bu fikirle ortaya çıkan yasal düzenlemenin bir sonucudur. İYS’nin bütünüyle devreye girmesiyle birlikte, tüketiciler hangi şirketin kendisine ulaşabileceğini ve hangi iletişim kanalından ulaşmasını istediğini belirleyebilecek. Böylece, tüketici ilgilenmediği duyurularla rahatsız edilmeyecek.

 

İleti Yönetim Sistemi (İYS) nedir?

Tüketicilere gönderimi sağlanan ticari iletilerin belirlenmiş olan istisnaların haricinde müşteri onayı alınmadan gönderilmesinin ve müşterinin izin vermesi halinde de gönderilen iletilerin müşteri tarafından ileti akışına son verilebilmesiyle ilgili düzenleme, 6563 sayılı “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” ve “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik” kapsamında gerçekleştirilmişti.

 1. ve Yönetmelik’te, ticari iletilerin gönderimi için alınacak izinlerde, eğer onay fiziksel ortamda alınıyorsa ıslak imzaya sahip olması gerekiyor. Bu belgelerin fiziksel olarak saklanması zor ve zahmetli olacağı için elektronik ortamda onay alınması çok daha fazla tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda ise alıcının verdiği iletişim kanallarına bir gün içinde iletilmesi gerekiyor. Bu yöntemin tercih edilmesi halinde elektronik ortamda saklanan tüketici verilerinin, güvenliğinin sağlanması en önemli şart.

İleti Yönetim Sistemi, bu sürecin tamamında hem şirketlerin hem de tüketicilerin sorun ve ihtiyaçlarına yönelik üretilmiş bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Ticaret Bakanlığı tarafından Kanun ve Yönetmelik üzerinde tanımlanan şartların yerine getirilebilmesi için hem şirketlerin hem de tüketicilerin tek ortamda yönetilebilmesi amacıyla da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne verilen izinle birlikte İleti Yönetim Sistemi kuruldu.

 

 

İleti Yönetim Sistemi (IYS) Kurallarına Uymak Zorunlu mu?

Müşterilere özellikle e-posta, SMS ya da telefon gibi kanalları kullanarak ulaşmak isteyen, her ölçekten işletmenin İleti Yönetim Sistemi kullanması zorunlu kılınmıştır. Zorunlu tutulmasının sebebi, tüketicilere kendilerinin onay vermediği yollarla ulaşılmasının engellemesiyle birlikte, şirketler için de verileri ve izinleri güvenilir bir ortamda saklayıp yönetebilmek amacıyla kurulmuş olan İleti Yönetim Sistemi’nin kullanımının yaygınlaştırılmasıdır. İYS sistemi kullanması zorunlu tutulan işletmeler için bu sisteme kayıt olmak, kolay ve gereklidir.

 

İleti Yönetim Sistemi (IYS) Ne Zaman Başladı?

Ocak 2020’de şirketlerin başvurularının alınmaya başladığı İYS sistemi, temmuz ayında sistemin şirketlerin kullanımına açılmasıyla birlikte uygulamanın takviminde yeni bir dönem başlamış oldu.

 

Diğer Blog Yazıları

recent-post-image
Restoran Konseptinize Karar Verin
recent-post-image
Restoranlarda Gıda İsrafı
recent-post-image
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Çalışma Prensibi

Taglar

 • QR
 • QR kod
 • QR menü
 • menü
 • restoran
 • restoran otomasyonu
 • kafe
 • kafe otomasyonu
 • iys
 • iletim yönetim sistemi
 • iletim
 • yönetim

QR Menü Demosunu İncele

MenüFiks QR Menü; kafe, restoran ve oteller için geliştirdiğimiz yeni nesil karekod QR Menü Sistemi ile menünüzü dijital ortama taşıyarak ürünlerinizi müşterilerinizin mobil cihazlarda detaylı olarak tanıtabilirsiniz. Uygulama indirmeden yalnızca masadaki QR kodu okutarak müşteriler menüye kendi akıllı telefonlarından ulaşır.